Kapadokya’dan Ne Alınır?

Hemen her tatilde olduğu gibi Kapadokya tatilinde de hediye almak isteyebilirsiniz. Üstelik Kapadokya sevdiklerinize hediye almak istediğiniz zaman çok sayıda seçeneği sizlerle buluşturmaktadır. Hotelskapadokya rehberimizde Kapadokya’da ne alınır? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yer verdik’ İşte ayrıntılar!

Kapadokya’ya geldiyseniz hediyelik olarak arkadaşlarınıza ve ailenize götürebileceğiniz birçok eşya bulunmaktadır. Bu eşyaları alarak çevrenizdeki kişileri sevindirebilirsiniz. Kapadokya’nın Üçhisar bölgesinde alabileceğiniz birçok onyx taşından yapılmış objeler bulunmaktadır. Özel olarak tasarlanan bu objeler vasıtasıyla mükemmel bir hediyelik eşya alma deneyiminden yararlanabilirsiniz. Kapadokya bölgesi aynı zamanda takı sektöründe oldukça önemli bir bölge olarak kabul görmektedir.

Birçok farklı tasarımda oluşturulmuş kaliteli ve ilgi çekici bilezik, kolye, küpe takılarını Kapadokya’dan alabilirsiniz. Kapadokya’ya gelen kişiler mutlaka şarap mahzenine uğrayarak yıllanmış Kapadokya şarabı almalıdırlar. Yıllanmış Kapadokya şarapların yabancı turistlerin göz bebeği olan bir ürün olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bunun yanında buzdolabı süsü olarak magnette alabilirsiniz.

  • Kapadokya Çömlek Eşyaları

 

Kapadokya gelindiğinde hediyelik eşya olarak veya kullanımlık olarak alınabilecek ürünlerden birisi de çömlek eşyalarıdır. Kapadokya yöresi çömlekçilik hizmetleriyle Türkiye’de ön plana çıkan bir bölge konumundadır. Kapadokya merkezde ve Avanos yöresinde birçok ünlü çömlekçi bulunmaktadır. Farklı tasarım yapılarından oluşturulan bu çömleklerin hem lüks olanı hem de standart yapıda olanı bulunmaktadır. Böylelikle her türlü bütçeye uygun bir çömlek alma deneyimine erişebilirsiniz.

Kapadokya çömlek eşyaları oluşturulurken çömlekçiler titiz bir çalışma eşliğinde ürünleri oluşturmaktadır. Çömlekçilik Kapadokya yöresindeki insanların ata mesleğidir. Dolayısıyla bölgedeki hemen hemen çömlekçilik sektörüyle yakından ilgilenmektedir. Kapadokya çömlekleri harika tasarım yapılarıyla kişilere mükemmel bir estetik tasarım imkanı sunmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında Kapadokya’da ne alınır? Çömlek, halı ve kilimler bölgede en çok tercih edilen hediyelik eşyalar arasında yer almaktadır.

  • Kapadokya Halı ve Kilim

 

Ülkemizde halıcılık denilince akla gelen ilk bölgelerden birisi de hiç şüphesiz ki Kapadokya bölgesidir. Kapadokya halıları uluslararası bir üne sahiptir. Kapadokya halılarının popülerleşmesindeki en önemli etken halıların birinci sınıf malzemeden yapılıyor olmasıdır. Aynı zamanda el işçiliğinin halılarda çok kuvvetli olmasıdır. Kapadokyalı kadınlar genellikler evlerde kilim dokumacılığı yapmaktadır. Türkiye’nin en güzel kilimleri Kapadokya yöresindeki kadınların ellerinden çıkmaktadır.

Göreme ve Avanos kilimleri Kapadokya’nın en popüler kilimleri olarak ön plana çıkmayı başarmaktadır. Kapadokya halı ve kilim sektörüne olan talep- arz ilişkisi güçlendikçe bölgedeki halıcık faaliyetleri de gelişim göstermiştir. Aynı zamanda Kapadokya Göreme bölgesinde halı galerisi de bulunmaktadır. Hotels Kapadokya Kapadokya’ya dair halı galelerini sizlerle buluşturmak konusunda kapsamlı organizasyonlara imzasını atmaktadır.

  • Kapadokya Bez Bebekler

 

Kapadokyalı kadınların elinden çıkan nadide işçilik kalitesiyle oluşturulan bez bebekler Kapadokya ile özdeşlemişlerdir. Bez bebeklerin yapımı sırasında son derece usta bir işçilik kalitesi gerçekleşmektedir. Kapadokyalı kadınlar bez bebek yapımında ülkemizde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle Kapadokya’nın Soğanlı bölgesinde satışa sunulan bez bebekler turistler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir. El yapımı bez bebeklerin elbiseleri de el yapımıdır.

Bez bebek üretimi Soğanlı bölgesi çok fazla gelişmiştir. Bu gelişim o denli fazladır ki bölgede bebek yaparak geçinenlerin sayısı oldukça fazladır. Bunun en önemli sebebi bölgeye gelen özellikle Uzak Doğulu turistlerin bez bebekleri çok sevmesidir. Bez bebekler Anadolu kadınının yaşantısından izler taşımaktadır.

Anadolu kadınının tasviri olarak adlandırılan bez bebekler mükemmel bir hediyelik eşya veya süs olarak Kapadokya’ya gelen kişiler tarafından alınabilmektedir. Kapadokya otelleri konforlu konaklama olanaklarının yanı sıra hediyelik eşyalar noktasında da etkili seçenekler konusunda sizlere bilgi vermektedir. Hotelskapadokya gezi rehberimiz sayesinde Kapadokya’da ne alınır? Sorusuna da kapsamlı bir şekilde yanıt bulmuş olduk!

Tags