Kapadokya’da Ne Yenir?

Ülkemizin ünü dünyaya yayılan turizm değeri olarak karşımıza çıkan Kapadokya, muhteşem tatil fırsatının da adresidir! Kapadokya’ya gelmeden önce, bölgeye hakkında bilgilere sahip olmanız Kapadokya tatil deneyiminizi çok daha harika kılacaktır. Bütün bu bilgiler doğrultusunda Kapadokya’da ne yenir? Her zaman farklı lezzetleri konuklarıyla buluşturan Kapadokya’nın meşhur restoranları nerededir? İşte bu tür soruların yanıtlarını bulacağınız Hotelskapadokya rehberi!

Tarihin en önemli kentlerinden birisi olan Kapadokya geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kenttir. Tarihi dokusuyla, kültürel yapısıyla Kapadokya Dünya’nın en önemli kentleri arasında yer almaktadır. Kapadokya tarihiyle geniş bir yer kapladığı gibi yemek kültürüyle de ön plana çıkmayı başarmış bir kent konumundadır. Kapadokya gelen kişiler birçok farklı lezzette yemek bulabiliyor. Kapadokya’da yenilmesi gereken yemeklerin listesi şu şekilde sıralanabilir;

 • Kapadokya testi kebabı
 • Portakallı ördek
 • Patlıcan beğendili şaşlık kebap
 • Güveçte kuru fasulye
 • Dil balığı buğulama
 • İç pilavlı kuzu kebabı
 • Zeytin ezmeli levrek
 • Kesmeli makarna
 • Kabak tatlısı
 • Kırmızı şarap

Görüldüğü üzere Kapadokya’da ne yenir? Denildiğinde karşımıza birbirinden lezzetli seçenekler çıkar. Kapadokya bölgesine has lezzetler gündeme geldiği zaman bölgenin kültürel dokusuyla uyumlu olan lezzetlerden de söz etmek gerekmektedir. Bu noktada Hotels Kapadokya gezi rehberi sayesinde Kapadokya’nın lezzetlerini keşfedebilirsiniz. İşte ayrıntılar!

 

 

 • Kapadokya Testi Kebabı Yemeği

Kapadokya testi kebabıyla ün salmış bir kent konumundadır. Testi kebabı kuzu eti başta olmak üzere soğan, domates, sarımsak eşliğinde yapılıyor. Testi kebabı günümüzde Yozgat yöresiyle bütünleşmiş bir yemek olsa da Kapadokyalılar tarafından da sıklıkla yapılan bir yemektir. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka yemeleri gereken yemekler arasında yer alan testi kebabı muhteşem bir damak tadına sahiptir. Kapadokya testi kebabı bölgenin en çok tanınan lezzetleri arasında yer almaktadır.

Testi kebabı yemeği hazırlandıktan sonra testi önünüzde kırılır. Testinin kırılması gelenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Testi kırıldıktan sonra yemek yenir. Testinin kırılmasıyla beraber testinin içerisinden yükselen koku oldukça etkileyici olacaktır. Testi kebabını yemeden kişilerin Kapadokya’dan ayrılması önerilmemektedir. Mutlak suretle testi kebabı yenilerek seyahat tamamlanmalıdır.

Kapadokya’da ne yenir? Sorusuna isabetli bir şekilde yanıt vermek için Kapadokya’nın meşhur restoranlarını biliyor olmak gerekmektedir. Çünkü bu sayede Kapadokya’nın kendisine özgü lezzetlerini keşfetmeniz de mümkün olacaktır. Bununla birlikte kendi damak lezzetinize uygun yemekleri de bölgedeki restoranlarda tatmanız da mümkündür.

 • Kapadokya’nın Meşhur Restoranları

Kapadokya bölgesinde birçok meşhur restoran bulunmaktadır. Bu restoranlar vasıtasıyla Kapadokya’nın en popüler yemekleri yiyebilirsiniz. Aynı zamanda restoranların en önemli özelliği tarih ile bütünleşerek size yemek hizmetleri sunmasıdır. Kapadokya’nın Göreme bölgesinde birçok farklı restoran bulunuyor. Uç hisar bölgesinde yer alan restoranlarda siz de mükemmel bir yemek ziyafeti çekebilirsiniz.

Uç hisar bölgesinde yer alan restoranlar sizlere muhteşem bir hizmet deneyimi sunar. Bölgedeki restoranların hepsi sizlere A kalite hizmetlerden sunmaktadır. Muhteşem bir yemek deneyimi için siz de Kapadokya’nın farklı restoranlarını tercih edebilirsiniz. Böylelikle kaliteli bir tatil deneyiminden yararlanmış olursunuz. Kapadokya restoranlarında aynı zamanda yıllanmış şarapta içebilirsiniz.

 

 

 • Kapadokya Güveçte Kuru Fasulye

Kapadokya bölgesinin en meşhur yemeklerinden birisi de güveçte kuru fasulye olarak karşımıza çıkıyor. Özel toprak tencerelerde yapılan bu yemek ağzınızda mükemmel bir tat sunacaktır. Güveçte kuru fasulye 300 gram kuzu kuşbaşıyla yapılmaktadır. Ancak etin gramajı duruma göre farklılık gösterebilir. Kuru fasulyeler yaklaşık 6 saat öncesinden ıslatılmaktadır. Aynı zamanda yemeğin yapımında hakiki tereyağı kullanılmaktadır. Sıvı yağıyla yapılması yemeğin tercih edilmemektedir.

Tereyağı ve kuzu eti birleşerek ağızda leziz bir tat bırakacaktır. Yemeğin yapım aşamasına geçmeden önce mutlaka 170 derece fırın ısıtılması gerekiyor. Güvecin kapağı tamamen kapalı bir şekilde güveç fırında pişirilmelidir. Güvecin pişme süresi yaklaşık olarak 1 saat ile 1,5 saat arasında değişiklik göstermektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Kapadokya hotel menülerinde bu tür lezzetleri keşfetme fırsatına sahip olabilirsiniz! Böylece tam da hayalini kurduğunuz yöresel lezzetleri tatma fırsatını elde edersiniz!

 

 

 • Kapadokya Portakallı Ördek

Kapadokya yöresiyle özdeşleşen yemeklerden bir tanesi de hiç şüphesiz ki portakallı ördek yemeğidir. Portakallı ördek yemeği oldukça popüler bir yemek olarak bilinmektedir. Nevşehir- Kapadokya’ya gelen kişilerin vazgeçilmez yemekleri arasında yer almaktadır. Yemek sırasında yaklaşık olarak 2 kilo ördek gerekmektedir. 2 adet portakal eşliğinde yemek yapılır. Yemeğin pişirilmesi fırın yardımıyla gerçekleşmektedir. Ayrıca yemeğin lezzetini artıran en önemli unsurda Kapadokya şarabıdır.

Kapadokya şarabıyla bütünleşen portakallı ördek yemeği her yönden size mükemmel bir deneyim sunacaktır. Yemeğin pişme süresi ördeğin durumuna göre farklılıklar gösterebilir. Dolayısıyla net bir pişme süresi bulunmasa da yaklaşık olarak 1 saat içerisinde yemeğiniz hazır olur. Böylece sıra dışı bir lezzetle tanışabilirsiniz. Üstelik Kapadokya hotelleri menülerinde de bu tür lezzetleri tecrübe edebilirsiniz. Böylece yepyeni lezzetlerle tanışmak konusunda ayrıcalıklı fırsatları elde edersiniz.

 • Kapadokya Şaşlık Kebabı

Kapadokya’nın en müthiş yemeklerinden bir tanesi de şaşlık kebabı olarak bilinmektedir. Kapadokya yöresi kebaplarıyla Türkiye’nin en popüler ilçeleri arasında yer almayı başarmış durumdadır. Kapadokya bölgesindeki restoranlarda şaşlık kebabı yeme deneyiminden faydalanabilirsiniz. Şaşlık kebabı profesyonel Kapadokyalı aşçılar vasıtasıyla yapılıyor. Aşçılar kebabın yapımı sırasında son derece titiz bir çalışma yürütürler. Kebap yaklaşık olarak 1 kiloluk kontrfile etiyle yapılmaktadır.

Etler yaklaşık olarak 12 saat öncesinden hazır edilerek bir gece beklemeye bırakılır. Kebabın yapımı kömür ateşinde gerçekleşmektedir. Yemeğin servis edilme süresi yaklaşık olarak 25 dakika ile 30 dakika arasında sürmektedir. 5 kişilik bir yemek olarak ön plana çıkmaktadır. Kapadokya Şaşlık Kebabı bölgenin en çok ün yapan lezzetleri arasında yer alır. Bundan dolayı Hotelskapadokya rehberinde Şaşlık Kebabı’na da yer verdik!

 • Kapadokya Kesmeli Makarna

Nevşehir’in Kapadokya ilçesiyle özdeşleşmiş bir yemek olan kesmeli makarna yemeği oldukça popüler bir yemek olarak bilinmektedir. Kapadokya’nın restoranlarıyla bilinen bu yemek sizlere mükemmel bir tat sunacaktır. Kesme makarna 15 adet yumurtayla yapılmaktadır. Yemek sırasında yaklaşık olarak 5 kilogram un takviye yapılmaktadır. Makarna 500 ml süt ile pişmektedir. Kapadokya halkıyla bütünleşene bu yemek Kapadokya’ya gelen turistlerin göz bebeği olan bir yemektir. Özellikle bölgeye gelen yabancı turistler yemeği oldukça beğenmektedirler.

Makarna kültürüyle özdeşleşmiş ülkeler arasında yer alan Güney Kore ve Japonya ülkelerinden gelen turistler Kapadokya kesmeli makarna yemeğini oldukça fazla beğenmektedir. Bu yemeğe olan ilgi her geçen gün daha fazla artmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında Kapadokya’da ne yenir? Kapadokya’da en meşhur lezzetler hangileridir? Kapadokya bölgesine has lezzetler söz konusu olduğu zaman karşımıza pek çok farklı seçenek çıkmaktadır. Bu noktada Kapadokya’da kırmızı şarap da bölgenin öne çıkan lezzetleri arasında yer almaktadır.

 

 

 • Kapadokya Kırmızı Şarap

Nevşehir’in üzüm bahçelerinde üretilen yemeklerden birisi de Kapadokya kırmızı şarabı olarak bilinmektedir. Kapadokya bölgesiyle özdeşleşen kırmızı şarap yemeklerde de oldukça fazla kullanılan bir içecek olarak bilinmektedir. Kapadokya bölgesinde birçok şarap mahzeni bulunmaktadır. Şarap mahzenleriyle ünlü olan Kapadokya her yönden sizlere mükemmel bir hizmet sunmaktadır.

Kapadokya bölgesiyle bütünleşmiş olan kırmızı şaraplar hem yerli hem de yabancı turistlerin gözde ürünüdür. Kırmızı şarap mahzenleriyle meşhur olan Kapadokya bölgesi sizlere muhteşem bir hizmet ayrıcalığı sunmaktadır. Böylece Kapadokya’da ne yenir? Sorusuna Hotelskapadokya gezi rehberinde ayrıntılı bir şekilde yer vermiş olduk!

Tags